دختران تمندر

 

(1)

آدم در سن چهل سالگی مثل آب است، زمانی که به جوش می آید و قُل قُل می کند! آب جوشی که می توانید با آن چای خوش رنگی درست کنید و بنوشید. البته هر چه آب خالص تر و تمیزتر باشد، چایش خوشرنگ تر و خوش مزه تر است و اگر چایتان با آب چشمه ی تمندر درست شده باشد، که دیگر عالی است! درست مثل این است که یک استکان چای سفارشی از بهشت برایتان آورده باشند!

«بهمن» لحظه ای درنگ کرد و به حاضران نگریست. می خواست هم نفسش جا بیاید و هم تاثیر حرف هایش را در چهره ی «بی بی» و تک تک دختران جوانی که به او زُل زده بودند، ببیند. مخصوصا می خواست بفهمد که آیا سخنانش مورد تایید بی بی بوده یا نه؟ و وقتی سکوت او را مشاهده کرد، در حالی که از جایش بلند می شد و به طرف کتری و قوری چای می رفت، گفت: البته خوش طعم بودن چای به عوامل دیگری هم بستگی دارد اما من معتقدم از همه چیز مهم تر، آبی است که با آن چای درست می شود.

بی بی به بهمن نگاه کرد که چگونه با دقّت چای را تا یک چهارم استکان های کمرباریک می ریخت، بعد کتری آب جوش را بر می داشت و استکان ها را کامل پُر می کرد. انصافا چای خوشرنگی درست کرده بود.

عطر خوش چای به مشام دخترها هم رسیده بود و با توضیحاتی که بهمن می داد، آن ها مشتاق شده بودند تا زودتر نوبت شان برسد و چای بنوشند.

بهمن فقط دو اسکان بیش تر در بساطش نداشت. یکی را جلوی بی بی و دیگری را جلوی «گل بانو» گذاشت. او گل بانو را از سال ها قبل می شناخت. بهمن می بایست دو سِری دیگر چای می ریخت تا به همه ی دخترها می رسید.

بی بی استکان چای را برداشت و بعد از نوشیدن جرعه ای از آن، به بهمن گفت: چایت که بسیار خوش طعم است اما حرفت را کامل نکردی. داشتی درباره... بهمن به سرعت حرف بی بی را قطع کرد و گفت: آه... بله! آدم چهل ساله... این قدر حواسم پرت چای شد که اصلا یادم رفت می خواستم چه بگویم!

بی بی خواست جمله اش را کامل کند که بهمن بی وقفه ادامه داد: شما پرسیدید آیا می شود چهار، پنج ساعته بالای قله ی تمندر رفت و برگشت؟ من هم عرض کردم هم بله و هم خیر! بعد فرمودید من و این دخترها چطور؟ عرض کردم اگر بخواهید فقط تا نزدیکی قله ی غربی بروید، زمان چندانی نمی برد. فرمودید: مطمئن هستی؟ و من گفتم بیش از چهل سال از عمر من می گذرد. آدم چهل ساله به اندازه ای تجربه دارد که مطمئن حرف بزند. دوباره فرمودید... این بار بی بی حرف بهمن را قطع کرد و گفت: بهمن جان! اگر همین طور به حرف زدنت ادامه بدهی که ما امروز به هیچ کاری نمی رسیم! نه می توانیم بالای تمندر برویم، نه سبزی کوهی بچینیم و نه قبل از غروب آفتاب به ده برگردیم! اگر زحمتی نیست، برای بقیه دخترها هم چای بریز تا بنوشند و زودتر حرکت کنیم. می رویم و انشاالله به موقع برمی گردیم.

به دنبال حرف بی بی، دخترها لبخندی زدند و منتظر چای ماندند. بهمن هم توضیحاتش را قطع کرد و دو نوبت دیگر چای ریخت تا همه نوشیدند.

اواخر فصل بهار، کوه ها و تپه های اطراف «آب باریک سفلی»، تقریبا عاری از سبزی کوهی می شود چون در این زمان، زنان و دختران ده،  همه سبزی ها را چیده اند. گوسفندان نیز که معمولا دور و بر روستا مشغول چرا هستند، دیگر چیزی باقی نمی گذارند. تنها جایی که در این موقع از سال هنوز هم تا حدود زیادی سبزی هایش دست نخورده باقی می ماند، ارتفاعات تمندر است. تمندر، اگرچه از اشترانکوه و قالی کوه که به ترتیب در ضلع غربی و جنوبی دشت بُربُرود قرار دارند، ارتفاع کمتری دارد ولی بلندترین قله ی ضلع شرقی دشت، محسوب می شود.

تمندر، یک رشته کوه است که از چندین قله ی بزرگ و کوچک تشکیل شده. بلندترین قله ی آن، «قله ی مرکزی تمندر» نام دارد که با ارتفاع 3547 متر در قسمت مرکزی ـ شمالی واقع است. شیب کوه در دامنه ی شمالی زیاد است و در فصل زمستان منطقه ای بهمن خیز به شمار می رود.

بی بی و دخترها از بهمن تشکر کردند و در دامنه ی شمالی به سمت ضلع غربی تمندر به راه افتادند. با وجود این که هنوز اشعه ی طلایی رنگ خورشید، دره ی میان روستاهای «ازنا» و «تیران» را کاملا روشن نکرده بود، گروه دختران به سرپرستی بی بی فاصله ی بین روستای خودشان یعنی «آب باریک سفلی» تا روستای «ازنا» را طی کرده و حالا با سرعت به سمت «تیران» پیش می رفتند.

دره ی منتهی به روستای «تیران»، درست در زیر دامنه ی شمالی تمندر واقع است. زمین های حاصلخیز این دره از برفاب کوه تمندر و چشمه های آن سیراب می شود.

گروه دختران که چشم به زیبایی کلاهک برفی تمندر دوخته بودند، خنده کنان حرف می زدند و دنبال بی بی حرکت می کردند. لباس های لری رنگارنگ شان که در زیر نور صبحگاهی خورشید، شفافیت بیشتری پیدا کرده بود، زیبایی خاصی به آنان می بخشید.

بی بی حساب کرده بود اگر با همین سرعت، بیست دقیقه ی دیگر پیاده روی کنند، به «تیران» خواهند رسید و از آن جا تا چشمه ی غار تمندر، فاصله ی چندانی نبود.

نام روستای «تیران»، بیش از هر چیز با نام روستای «قاسم آباد» گره خورده است. «قاسم آباد» در ضلع شمال غربی «تیران» و در پشت تپه های کم ارتفاعی قرار دارد که این روستا را از «تیران» و «شریف آباد» جدا می کند. زمین های کشاورزی «تیران و قاسم آباد» در کنار هم واقع است و این از دیرباز باعث به وجود آمدن اختلافاتی بین مردم دو روستا شده است.

بی بی و دخترها از تپه ی کم ارتفاعی بالا رفتند و به مزرعه منفردی که قسمتی از آن با درختان بید، محصور شده بود، رسیدند. از آن جا روستای «تیران» به خوبی معلوم بود. هنوز چشم از روستا برنداشته بودند که صدای داد و فریادی، توجه آنان را به سمت عقب جلب کرد. بهمن در حالی که می دوید، پارچه ی رنگارنگی را تکان می داد و فریاد می زد: آهای بی بی! آهای...!

بی بی چند قدم به عقب برگشت و به بهمن خیره شد. بعد چشمش را به سمت گل بانو چرخاند و زیر لب گفت: یعنی چه کاری دارد؟!

وقتی که بهمن نزدیک تر شد، گل بانو گفت: اون روسری معروف هاجر نیست؟! بی بی سرش را به علامت تایید نشان داد و گفت: بله و بعد، طوری که همه ی دختران صدایش را بشنوند گفت: کسی حق ندارد درباره ی هاجر صحبتی بکند. دیدید که وقتی پیش او بودیم، هیچ حرفی درباره اش نزد.

هاجر همسر بهمن بود که سال ها پیش از صخره ی سنگی تمندر پرت شده و جانش را از دست داده بود. همه می دانستند که بهمن چقدر هاجر را دوست داشت طوری که بعد از مرگش هرگز حاضر نشد با شخص دیگری ازدواج کند. روسری رنگی هاجر، تنها یادگاری او بود که همیشه همراهش بود. مردم روستاهای اطراف کمتر از او درباره ی هاجر و روسری اش سوال می کردند و اغلب ترجیح می دادند یواشکی در این باره پچ پچ کنند!

در ماجرای کشته شدن هاجر، بهمن هم مقصر بود. آن ها، زمانی که هنوز چند ماهی از زندگی مشترکشان نگذشته بود، برای چیدن ریواس بالای تمندر رفته بودند. هاجر اصرار کرده بود قبل از غروب آفتاب، به ده برگردند ولی بهمن که می خواست شجاعتش را به هاجر نشان دهد، قبول نکرده و تا «قلعه ی مخروبه ی دختر» که در انتهای یال جنوبی تمندر قرار داشت، پیش رفته بودند. هنگام بازگشت، به دلیل تاریکی هوا، هاجر سقوط کرده و برای همیشه بهمن را تنها گذاشته بود.

بهمن نفس زنان از راه رسید و روبروی بی بی ایستاد. چند لحظه صبر کرد تا نفسش جا بیاید و بعد در حالی که روسری هاجر را به بی بی می داد، گفت: بگیر بی بی! این روسری را با خودتان به تمندر ببرید و همان بالا به باد بسپارید. دیگر نمی خواهم چشمم به آن بیفتد. هر وقت روسری را می بینم، خاطرات هاجر برایم زنده می شود و ... دیگر نمی توانم. بیست سال است که این روسری را همراهم داشته ام. دیگر بس است...

بی بی، بی آن که چیزی بگوید، بهمن را نگاه می کرد. بهمن ادامه داد: از مرگ هاجر تا به حال هزار دفعه می خواستم این روسری را از خودم دور کنم اما نتواستم. تا این که امروز... بی بی گفت: امروز چه شد که این تصمیم را گرفتی؟ بهمن نگاهی به دختران انداخت و گل بانو را جستجو کرد. چند لحظه به او نگریست و گفت: گل بانو... گل بانو دوباره مرا به یاد هاجر انداخت. دور از جان گل بانو، هاجر خیلی به او شبیه بود. بی بی جان! دوست دارم این روسری را گل بانو در باد بالای تمندر رها کند و برای هاجر دعا بخواند تا به آرامش برسد.

گل بانو کمی ترسید. دختران هم هاج و واج او را نگاه کردند. دختر کدخدای ده، که سال ها در شهر درس خوانده بود و حالا برای دیدن خانواده به ده برگشته بود، ناخواسته درگیر ماجرایی می شد که برایش خوشایند نبود. با اکراه سرش را تکان داد و قبول کرد. بی بی روسری را گرفت و بهمن را دلداری داد. سپس با او خداحافظی کردند و به راهشان ادامه دادند.

خورشید زورش را می زد تا بر سرمای صبحگاهی منطقه غلبه پیدا کند و عرق پیشانی گروه دختران را دربیاورد. صدای پارس سگ های روستای «تیران» هر لحظه بیش تر می شد. بی بی مرتب از دختران می خواست سرعت شان را زیادتر کنند. چند نفر از مردان اهالی «تیران» در زمین هایشان مشغول کار بودند. دسته ای از زنان ده نیز، به سمت حمام می رفتند. حمام عمومی ده تا طلوع آفتاب شیفت مردانه داشت و بعد از آن در اختیار زن ها قرار می گرفت.

گروه دختران از کنار حمام رد شدند و در سربالایی تپه ای قرار گرفتند که پشت آن چشمه ی معروف غار تمندر واقع است.

بی بی بار دیگر از دختران خواست به آفتاب نگاه کنند و سریع تر حرکت کنند. آن ها به سرعت خودشان را به چشمه ی غار رساندند، قمقمه هایشان را از آب گوارای چشمه پر کرده و به سمت «ده نو» یعنی آخرین روستایی رفتند که بعد از آن می بایست راه صعود به قله را در پیش بگیرند.

 

 

*****

 

(2)

از چشمه ی غار به سمت غرب، یک دو راهی وجود دارد که راه سمت راست آن به طرف «شریف آباد» و راه سمت چپش به روستای «ده نو» می رسد.

هدف گروه دختران از رفتن به تمندر، اگرچه آوردن سبزی کوهی بود اما بیش تر اصرار گل بانو برای رفتن به تمندر، بی بی را متقاعد کرده بود تا به خواسته ی خواهر زاده اش تن دهد.

از آن جایی که در روستای «آب باریک سفلی» و روستاهای دور و بر آن، مدرسه ای وجود نداشت، کدخدا دختر زیبا و با هوشش را به شهر فرستاده بود تا در مدرسه ی شبانه روزی الیگودرز درس بخواند.

گل بانو با این که شانزده سال بیشتر نداشت اما خواستگاران بی شماری داشت. حتی پسر خان «فریدَن» از او خواستگاری کرده بود که کدخدا به دلیل درس خواندن دخترش موضوع را به بعد موکول کرد. زیبایی گل بانو زبانزد همه ی مردم ده بود. وقتی که او از شهر می آمد، پسران چشم چران ده دنبالش بودند تا نگاهی حسرت آمیز به او بیندازند. تنها او و «زری» دختران باسواد گروه به شمار می رفتند. البته «صغری» دوست صمیمی اش هم کمی سواد قرآنی داشت. پدر صغری «سید» بود و در «ده نو» سکونت داشت. صغری، با این که هفده سال بیش تر نداشت اما چندماهی می شد که ازدواج کرده بود. او با اصرار گل بانو و البته با اجازه ی شوهرش به این کوهپیایی نسبتا طولانی آمده بود.

«سکینه» و «مدینه» دو خواهر گروه دختران بودند که تحت سرپرستی بی بی قرار داشتند و هر کجا که او می رفت، آن ها هم دنبالش بودند. پدر و مادر و برادر بزرگ تر این دو در تصادف جاده ی الیگودرز به اصفهان، زمانی که برای مداوای پای تنها پسر خانواده به اصفهان می رفتند، جان شان را از دست داده بودند. از آن به بعد، بی بی آن ها را به خانه ی خودش آورده و بزرگ کرده بود. این بچه ها در حقیقت فرزندان پسر عموی بی بی بودند.

«لیلا» بزرگ ترین دختر گروه بود. او نوزده سال داشت. ازدواج لیلا با پسر عمویش سرانجام خوشی نداشت چون به دستور «خان»، مراسم عروسی را به هم زده و داماد را به زندان شهر فرستاده بودند. بیش از یک سال بود که «کاظم» زندانی بود. لیلا بعدها فهمید که دسیسه چینی «تاج ملوک»، همسر خان، باعث شده بود که کاظم به جرم دزدی از قلعه راهی زندان شود. قصد تاج ملوک از این کار، ازدواج لیلا با پسر معلول خودش بود ولی او با وجود تهدید و تطمیع همسر خان تا کنون زیر بار نرفته بود.

«زری» دختر خان بود. او هم مانند گل بانو در شهر درس می خواند. بی بی به خواست تاج ملوک او را هم با خودش آورده بود. زری فقط هشت سال داشت اما دختری قد بلند و چابک بود. اغلب پیشاپیش گروه می دوید و با یک شاخه ی درخت پروانه ها و ملخ ها را دنبال می کرد.  همه ی دختران گروه، حتی بی بی مراعات حالش را می کردند. در حقیقت از پدر و مادرش حساب می بردند. خان آن قدر قدرت داشت که آن ها و حتی پدر و مادرشان را تنبیه، دستگیر یا حتی در طویله ی قلعه زندانی کند. بارها این اتفاق برای مردم روستاهایی که زیر نظر خان قرار داشتند، رخ داده بود.

گروه دختران، سربالایی تپه ی مشرف بر غار تمندر را پشت سر گذاشتند و به دامنه ی غربی تمندر رسیدند. از جا آن می توانستند دشت بزرگ «بُربُرود» را ببینند.

دشت بربرود از کوه تمندر تا اشترانکوه و از کوه های کم ارتفاع شمالی تا نزدیکی قالی کوه ادامه دارد. روستاهای کوچک و بزرگ با زمین های پوشیده از گندم زار چشم انداز اصلی این دشت است. بارندگی هایی که از فصل پاییز شروع می شوند و تا اواخر فصل بهار ادامه پیدا می کنند، دشت بربرود را پر آب کرده است. این منطقه یکی از سرچشمه  های پر آب ترین رود کشور، یعنی «کارون» است. برفاب ها و چشمه های فراوانی که از اشترانکوه، قالی کوه و تمندر سرچشمه می گیرند، به سمت جنوب جریان می یابند و سرانجام به «دز» و سپس کارون وصل می شوند.

بی بی با دست روستای «ده نو» را نشان داد و به دختران گفت: فاصله ما تا ده نسبتا زیاد است و چون وقت ما کم است، دیگر به ده نمی رویم بلکه از کنار این گندم زارها وارد دره ی سنگی تمندر می شویم و از آن جا خودمان را به قله می رسانیم. اگر کم تر توقف کنیم تقریبا تا دو ساعت دیگر بالای کوه می رسیم. صغری نگاه حسرت آمیزی به «ده نو» انداخت و از این نمی توانست به وطنش برود، دلش گرفت. او شانزده سال از عمرش را در این ده گذرانده بود.

گل بانو دفتر و قلمی را از جیب پیراهنش درآورد و مطالبی را یادداشت کرد. او می خواست برای معلمش گزارشی از صعود به قله ی تمندر را بنویسد.

زری که جلوتر از بقیه دنبال شیطنت های خاص خودش بود، دوان دوان برگشت و به بی بی گفت: بی بی! من تشنه ام.

بی بی، قمقمه ی آب کوچکی را که مخصوص زری آورده بود به او داد. بعد جمله ی همیشگی اش را تکرار کرد: دخترها سریع تر حرکت کنید تا بتوانیم به موقع برگردیم.

 

 

*****

 

 (3)

بهمن باقیمانده ی آب کتری را داخل قوری چای ریخت و بعد قوری را با تفاله هایش روی آتشی که برای دم کردن چای درست کرده بود خالی کرد. او لحظه ای را به خاطر آورد که روسری هاجر را به بی بی داد تا گل بانو آن را در باد تمندر رها کند شاید خود او نیز از این وابستگی رهایی یابد. از زمانی که روسری را از خودش جدا کرده بود احساس می کرد سبک شده است. البته حتی ذره ای از علاقه اش به هاجر کم نشده بود اما با این کار فکر می کرد هاجر هم به آرامش رسیده است.

بهمن بعد از مرگ هاجر شغل چوپانی را انتخاب کرده بود. او تصمیم گرفته بود از مردم دورتر باشد تا کمتر مجبور شود حرف و حدیث مرگ هاجر را از زبان آن ها بشنود یا برایشان تعریف کند. البته مدتی را به عنوان کارگر، روی زمین های کدخدای «آب باریک سفلی» یعنی پدر گل بانو کار کرده بود ولی ترجیح می داد باز همان شغل چوپانی را ادامه دهد.

اخیرا کدخدای «ازنا» از او خواسته بود تا سر و سامانی به وضعیت زمین های آبی اش بدهد و او هم پذیرفته بود. خانواده ی پدری بهمن در روستای زیارتی «فرسش» سکونت داشتند و او گاهی به آنان سر می زد و امام زاده را هم زیارت می کرد اما بعد از مرگ هاجر، او از همه، حتی از خانواده اش هم بریده بود.

با این که تا غروب آفتاب چند ساعتی باقیمانده بود، بهمن ناگهان دست از کار کشید. خیلی سریع وسایلش را جمع کرد و بالای درخت بید کنار چشمه جاسازی نمود و به طرف تمندر شروع به دویدن کرد. از لحظاتی پیش دلهره ی عجیبی به سراغش آمده بود. فکر می کرد با از دست دادن روسری، انگار همین امروز هاجر را از دست داده است! می خواست خودش را هر چه زودتر به گروه دختران برساند تا روسری را از آنان پس بگیرد. با خودش می گفت اگر روسری را به باد هم داده باشند، تمام تمندر را خواهم گشت تا پیدایش کنم.

قبلا هم یک بار روسری را از او جدا کرده بودند اما او تحمل نکرده بود. یک بار به دستور خان، روسری را از او گرفته و پنهان کردند تا فکر هاجر از سرش بیرون برود اما او آن قدر گریه و زاری و التماس کرده بود که دوباره آن را به او برگردانده بودند.

بهمن که خوب می دانست بی بی و دختران از کدام مسیر به سمت قله ی غربی تمندر رفته اند، مسیرهای میان بر را انتخاب می کرد و همچنان می دوید تا زودتر به آنان برسد.

 

 

*****

 

 (4)

هر یک از دختران بقچه ای از سبزی معطر کوهی را به کول گرفته و آماده ی برگشت بود. آن ها علاوه بر چیدن سبزی، حسابی تفریح هم کرده و روز خاطره انگیزی را سپری می کردند. تنها دختر گروه که به جای سبزی، دسته گلی زیبا چیده و در دست داشت، زری بود. او با چیدن مقدار کمی سبزی کوهی با بی بی شریک شده بود!

گروه دختران به تخته سنگ صاف و پهنی رسیدند که برای استراحت جای مناسبی بود. آن ها از بی بی خواستند اجازه دهد کمی استراحت کنند. او هم قبول کرد و خودش کمی دورتر رو به روی دشت بُربُرود نشست.

وقتی که دختران از شدت خستگی روی زمین دراز کشیده اند، بی بی به گل بانو اشاره کرد که نزدش بیاید. گل بانو فورا از جا بلند شد و کنار بی بی رفت. برایش کمی عجیب بود که خاله اش با اشاره او را فراخوانده است. بی بی گفت: گوش کن گل بانو! می خواهم یک راز مهم را به تو بگویم ولی باید راز نگهدار باشی. حق نداری درباره اش با کسی صحبت کنی! گل بانو چشم های سیاه و درشتش را بازتر و گوش هایش را برای شنیدن راز خاله تیزتر کرد. با خودش گفت یعنی چه رازی در سینه ی بی بی وجود دارد که می خواهد با من در میان بگذارد... اصلا چرا تا به حال درباره ی رازش صحبت نکرده...

بی بی که دید گل بانو بدجوری در فکر فرو رفته است، لبخندی زد و گفت: نترس گل بانو. خبر بدی برای تو ندارم. هر چه هست خیر است ولی دوست ندارم بقیه در جریان قرار بگیرند. علتش را بعدا خودت می فهمی. ضمنا فکرت به سمت ازدواج و این جور چیزها هم نرود. اصلا این راز مربوط به تو نیست. یک راز شخصی است که بعد از مرگ پدر و مادرم، فقط من و مادرت از آن مطلع هستیم.

بی بی نگاهش را به سمت دشت بربرود چرخاند و گفت: می دانی ما الآن کجا قرار گرفته ایم؟ درست در نزدیکی قله ی غربی تمندر. از این جا چندین آبادی را می توانیم ببینیم. از «کیچه» و «کیورز علیا و سفلی» گرفته تا «گله وند» و «ده نو». بعد با دستش اشاره کرد: آن طرف تر هم روستای بزرگ «شاپورآباد» است.

بی بی نگاهی به دختران انداخت تا مطمئن شود کسی حرف هایش را نمی شنود و وقتی از سرگرم بودن آن ها مطمئن شد، ادامه داد: همان طور که می دانی پدر و مادر من یعنی پدربزرگ و مادربزرگ تو اهل روستای «زَزُم» بودند. پدرم حقیقتا مرد بزرگی بود. وقتی «یوسف» از «آب باریک سفلی» به خواستگاری ام آمد، پدرم چون پدر یوسف را می شناخت فقط به او گفت: به این شرط دخترم را به تو می دهم که او را خوشبخت کنی. اگر نمی توانی قول نده! و یوسف بلافاصله قبول کرده بود. بی بی لبخندی زد و گفت: خدا هر دویشان را رحمت کند. مردان بسیار خوبی بودند.

گل بانو که منتظر راز خاله اش بود، گفت: بی بی جان! رازتان... بی بی بلافاصله گفت: می خواستم بگویم. پدرم یک وافور نقره ای کنده کاری شده داشت که از پدرش ارث برده بود اما چون فرزند پسری نداشت، در اواخر عمرش آن را در کوه تمندر پنهان کرد. وقتی که خیلی مریض شده بود، نشانی محل وافور را به من که از مادرت بزرگ تر بودم، داد ولی قول گرفت تا به آن نیاز پیدا نکرده ایم، سراغش نرویم. راستش الآن به آن نیاز دارم. گل بانو با تعجب گفت: یعنی می خواهید تریاک بکشید؟! بی بی خندید و گفت: نه دختر می خواهم آن را بفروشم و به زندگی سکینه و مدینه سر و سامانی بدهم. البته مادرت هم از آن سهمی دارد اما خوشبختی این دو تا دختر برای من و مادرت بسیار مهم است. تا به حال یکی، دو نفر از سکینه خواستگاری کرده اند. گل بانو نگاهی به سکینه انداخت و بلافاصله به بی بی گفت: خب حالا بگویید پدربزرگ وافور را کجا پنهان کرده؟ بی بی به صخره ی بزرگ زیر پایشان اشاره کرد و گفت: آن پایین. اما رفتن به آن جا خیلی سخت است. امروز هم که دیگر دیر شده، باید یک روز دیگر بیایم و آن را پیدا کنم. گل بانو که در راضی کردن بی بی مهارت داشت، گفت: حالا کو تا یک روز دیگر که شما بتوانید این جا بیایید. خوب است همین الآن پایین برویم و پیدایش کنیم. بی بی گفت: برای پایین رفتن به طناب نیاز داریم، شنیده ام تا به حال چند نفر توی این صخره ها جانشان را از دست داده اند. ماجرای هاجر را که می دانی. گل بانو گفت: حتما بی احتیاطی کرده اند. ما امتحان می کنیم اگر نشد بر می گردیم. بی بی به خورشید نگاه کرد و گفت: نمی دانم. بعد بچه ها را صدا کرد و به آنان گفت: دخترها همین جا بمانید تا من و گل بانو برویم پایین صخره، روسری هاجر را به باد بدهیم و برگردیم. فکر می کنم هاجر آن جا از کوه پرت شده باشد.

دخترها که خیلی خسته بودند، از این خبر خوشحال هم شدند و زیر نور خورشید دراز کشیدند.

 

 

*****

 

 (5)

وقتی که بهمن به غار تمندر رسید، تصمیم گرفت کمی استراحت کند. او فاصله ی بین زمین های کدخدای «ازنا» تا غار تمندر را بی وقفه دویده بود. خدا را شکر کرد که امروز گله ی گوسفندان را با خودش نیاورده بود وگرنه نمی توانست آن ها را به امان خدا رها کند.

آب چشمه ی غار تمندر مانند اشک چشم و حتی از آن هم زلال تر بود. بهمن از خارجی هایی که برای شکار به منطقه ی تمندرآمده بودند، شنیده بود که می گفتند آب چشمه های تمندر یکی از سبک ترین آب های دنیاست. او مدتی را به عنوان راهنمای منطقه با خارجی ها کار کرده بود. آن ها دنبال شکار بز کوهی بودند. تمندر یکی از شکارکاه های مهم منطقه بود که هر ساله بسیاری از مقامات شهری و کشوری را به سمت خودش جلب می کرد. گاهی هم خارجی ها به عنوان مهمان همراه مقامات به تمندر می آمدند.

بهمن، آبی به سر و صورتش زد، مقداری نوشید و بعد قمقمه اش را پر کرد و دوباره به راه افتاد. زیر لب دعا می کرد، خدا کمکش کند تا روسری هاجر را پس بگیرد. او تصمیم گرفته در آینده نزدیک به «فرسش» برود و آن را برای همیشه در کنار مرقد امام زاده پنهان کند.

وقتی که بهمن از سراشیبی تپه ی کنار غار بالا می رفت، چشمش به «علی مراد» افتاد. علی مراد فرزند «مرادعلی» بود. همه ی مردم منطقه مرادعلی را می شناختند. او تیرانداز ماهری بود که به عنوان نگهبان از اموال خان حفاظت می کرد. خان برای خودش قلعه ی زیبایی در «آب باریک علیا» درست کرده بود و از آن جا رعیت هایش را که در روستاهای اطراف تمندر بودند، رهبری می کرد. مرادعلی مرد قدرتمند خان بود. به دستور خان، در کوهی که از یک طرف مشرف بر «آب باریک علیا و سفلی» و از طرف دیگر مشرف بر جاده ی خاکی الیگودرز به تمندر بود، سنگری برای مرادعلی ساخته بودند تا خان در جریان اتفاقات اطراف قرار بگیرد. مخصوصا مرادعلی وظیفه داشت که اگر افرادی از قشون قاجار به منطقه آمدند، با شلیک چند گلوله به او خبر بدهد. در این زمان، خان ها اگرچه تابع دولت مرکزی قاجار بودند اما در محدوده ی تحت نظر خود با قدرت حکمرانی می کردند. در حقیقت مردم روستاها بیشتر از خان ها حساب می بردند تا از نظامیان دولتی.

علی مراد که عجله ی بهمن را دید، علتش را پرسید و او فقط اکتفا کرد به این که می خواهد به تمندر برود. علی مراد که در جریان روحیات بهمن قرار داشت، زیاد از او سوال نکرد، فقط گفت: خیر است انشاالله و بعد ادامه داد: من هم رفته بودم قابله را به «ده نو» برسانم. دیشب خدا یک پسر به من داده، اسمش را گذاشته ام «جمعه».

بهمن از علی مراد خداحافظی کرد و در سراشیبی دامنه ی غربی تمندر دوباره شروع به دویدن کرد.

 

 

*****

 

 (6)

وقتی که بی بی چشمش به صخره ی بلند زیر پایشان افتاد، دچار تردید شد. گل بانو که او را مردد دید، گفت: بی بی جان! من تا به حال چند دفعه از این جور صخره ها بالا و پایین رفته ام، از شما هم خیلی لاغرترم، فقط نشانی دقیق محل وافور را به من بگویید تا کم کم بروم پایین و آن را برایتان بیاورم. بی بی که مستاصل شده بود، چاره ای جز قبول کردن نداشت.  

گل بانو، با مهارت از صخره ها پایین رفت. تا میانه های راه، مشکل خاصی نداشت اما هر چه جلوتر می رفت، راه باریک تر و شیب تندتر می شد. ناگهان، زیر پایش خالی شد و از ارتفاع تقریبا سه متری، روی واریزه ای از شن و خاک نرم سقوط کرد. صدای ناله اش به گوش بی بی رسید. آه از نهاد بی بی بلند شد و وحشتی در دلش به وجود آورد. با عجله خودش را پایین تر رساند و چند بار گل بانو را صدا زد. وقتی صدایی نشید، دور و برش را نگاه کرد و دنبال راهی گشت تا پایین برود. گل بانو ناله ای کرد و  از جایش بلند شد. وقتی که بی بی را دید، برایش دست تکان داد. خیال «بی بی» تا حدودی راحت شد. داد زد: سالمی گل بانو؟ و گل بانو جواب داد: بله فقط پایم کمی درد می کند، شما نگران نباشید. بی بی دوباره از او خواست که مواظب خودش باشد. سپس به جای اولش که دید بیش تری داشت، برگشت.

گل بانو به سمت سنگ سیاه بزرگی رفت که بی بی نشانی اش را داده بود. آن را پیدا کرد. کمی اطراف سنگ را نگاه کرد. به گفته ی بی بی وافور در کف زمین کنار سنگ که رو به سمت غار تمندر بود، پنهان شده بود. با یک قطعه سنگ شروع به کندن زمین کرد. دستش به پارچه ی رنگ و رو رفته ای خورد که پدر بزرگش وافور را داخل آن گذاشته بود. پارچه را باز کرد و وافور را درآورد. چشمان گل بانو با دیدن وافور نقره ای کنده کاری شده، برقی زد و لبخندی بر لبانش نشست. وافور را بسیار زیبا ساخته بودند. روی لوله آن از چند قطعه سنگ قیمتی هم استفاده شده بود.

گل بانو در حالیکه وافور را برانداز می کرد، چشمش به خونی افتاد که از پایش می رفت. یک لحظه وحشت کرد. شلوارش را بالا کشید و زخم بزرگی را روی ساق پایش دید. موقعی که پایین افتاده بود پایش به تیزی صخره ها گیر کرده بود و زخمی شده بود. به سرعت دنبال پارچه ای گشت تا زخم را ببندد و جلوی خونریزی را بگیرد. هیچ چیز به درد به خور آن دور و برها نبود. به یاد روسری هاجر افتاد. با تردید آن را از جیبش درآورد و زخم پایش را بست. بعد لنگان لنگان به جای اولش برگشت. بی بی که او دید، صدایش کرد. گل بانو وافور را بالا برد و داد زد: بی بی پیدایش کردم.

بی بی که نگران گل بانو شده بود، گفت: گل بانو! با احتیاط بیا بالا. مواظب باش دوباره نیفتی.

درد پای گل بانو رفته رفته بیش تر می شد. نمی خواست بی بی را ناراحت کند. قسمت های مختلف صخره ی بلند و پر شیب را بررسی کرد. به نظرش بالا رفتن محال بود. وقتی که پایین می پرید، به بالا رفتن فکر نکرده بود. بی بی را صدا کرد. بی بی داد زد: چرا بالا نمی آیی؟

گل بانو آن جا ماندگار شده بود. احساس می کرد، در یک قلعه با دیوارهای بلند زندانی شده است. گریه اش گرفت. مرتب بی بی را صدا می کرد.

 

 

*****

 

 (7)

/ 0 نظر / 167 بازدید